Raporty i publikacje

np2050Niskoemisyjna Polska 2050 (np2050) – projekt środowiskowy to raporty zawierające analizy i scenariusze rozwoju naszego kraju stojącego przed pilnymi wyborami. Pięć części raportu to: Polska 2050 – na węglowych rozstajach, Niskoemisyjna gospodarka – wysoki standard życia, Eko-innowane szansą na niskoemisyjną moderniazcję, Klimat dla innowacji – innowacje dla klimatu2050.pl – podróż do niskoemisyjnej przyszłości.

.

heel_raport„Niepłacony rachunek. Jak energetyka węglowa niszczy nasze zdrowie”. Raport przygotowany przez organizację Health and Environmental Alliance (HEAL), przedstawia dowody naukowe na to, że zanieczyszczenie powietrza jest istotnym czynnikiem ryzyka zdrowotnego. Zawiera także pierwszą ekonomiczną ocenę kosztów zdrowotnych związanych z zanieczyszczeniem powietrza przez elektrownie węglowe w Europie.

.

spol_obyw_klimat_okladka„Społeczeństwo obywatelskie wobec konsekwencji zmian klimatu”. Publikacja Instytutu na rzecz Ekorozwoju przedstawiająca wyniki sondażu dotyczącego świadomości problematyki zmian klimatu, przeprowadzonego w wybranych 30 gminach Polski.

.

.

abc_klimat_okladka„Małe ABC… ochrony klimatu”. Publikacja Instytutu na rzecz Ekorozwoju będąca krótkim przewodnikiem po problematyce zmian klimatu.

.

.

.

kliamt_prawa_czlowieka_okladka„Problem klimatu a prawa człowieka”. Publikacja Oxfam International pokazująca dysproporcje pomiędzy krajami w odpowiedzialności za pogłębiające się zmiany klimatu oraz w ilości szkód przez nie wywołanych.

.

.

„Przewodnik naukowy do sceptycyzmu globalnego ocieplenia”. John Cook z portalu Skeptical Science przygotował przewodnik przytaczający zarówno dowody na to, że ludzkie działania powodują globalne ocieplenie, jak też i sposoby, jakimi „sceptycy” wprowadzają w błąd przedstawiając jedynie małe skrawki układanki zamiast pełnego jej obrazu. Niniejsza publikacja stanowi polskie tłumaczenie przygotowane przez portal Ziemia na Rozdrożu.

„Pracując dla klimatu”. Nawet 350 tys. nowych miejsc pracy może powstać w Polsce w sektorze energetyki odnawialnej do roku 2020. To niemalże dwukrotnie więcej niż wynosi obecne zatrudnienie w sektorach górnictwa i wydobycia. Aby tak się stało konieczne jest stworzenie stabilnego i efektywnego systemu wsparcia dla rozwoju odnawialnych źródeł energii.

„Węgiel brunatny paliwem bez przyszłości”. W publikacji Instytutu na rzecz Ekorozwoju Michał Wilczyński przedstawił fakty, z których wynika, że powinniśmy skoncentrować wysiłki na przebudowie energetyki z węglowej na bardziej przyjazną środowisku.

„Zmierzch węgla kamiennego w Polsce”. W toczącej się coraz donośniej debacie społecznej o kształcie strategii energetycznej Polski, o tym, czy włączymy się do realizacji Europejskiej Mapy Drogowej 2050, nie może zabraknąć rzeczowego obrazu stanu posiadania podstawowych surowców istotnych dla aktualnego bilansu energetycznego, jakimi są węgiel brunatny i węgiel kamienny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s