Książki

Świat na Rozdrożu„Świat na rozdrożu” (Marcin Popkiewicz) to książka, która pomaga zrozumieć system, który doprowadził nas na skraj klimatycznej i gospodarczej katastrofy. Na szczęście oprócz problemów są też rozwiązania. Wyzwanie polega na tym, żeby zwrócić się w ich stronę, zanim będzie za późno. Więcej suchych faktów i przystępnych analiz na ponad pięciuset stronach książki Marcina Popkiewicza.

.

welzer_leggewie_koniec_swiata_okladka

„Koniec świata, jaki znaliśmy. Klimat, przyszłość i szanse demokracji” (Claus Leggewie, Michael Walzer). Metakryzys finansowy, ekologiczny, surowcowy i polityczny to szansa na zmianę. Może transformacja systemowa 1989 roku to nie trumf demokracji, ale kolejny krok ku jej upadkowi. Globalne ocieplenie zmusi nas do przebudowy systemu, w którym żyjemy, a już dziś możemy kształtować ten system przyszłości.

.

Wojny-klimatyczne_Harald-Welzer„Wojny klimatyczne” (Harald Welzer). Co łączy rzeź w Darfurze z huraganem Katrina? Klęska żywiołowa i katastrofa społeczna. Powódź, susza albo tsunami zrywają nie tylko mosty, ale i ludzkie więzi, burzą domy i strukturę społeczną, przynoszą chaos i konflikt, tworzą wolny rynek przemocy – grabieży, wypędzeń, a nawet ludobójstwa.

.

Globalny-lad_Nicholas-Stern„Globalny ład” (Nicholas Stern). Walka z globalnym ociepleniem to nie zabawa szalonych naukowców na koszt obywateli ani fanaberia „kawiorowej lewicy”. Wybitny teoretyk ekonomii rozwoju, Nicholas Stern, to pragmatyk i realista – pokazuje wymierne koszty zmiany klimatu i oblicza, że zaniechanie przeciwdziałań może nas wszystkich kosztować pokaźną część globalnego PKB.

Klimatyczna-katastrofa_Anthony-Giddens

„Klimatyczna katastrofa” (Anthony Giddens). Polityczne działania i interwencje na poziomach lokalnych, krajowych i międzynarodowych będą miały decydujący wpływ na to, czy będziemy mogli ograniczyć globalne ocieplenie, a także jak zaadaptujemy się do tego, co już się wydarzyło. Giddens twierdzi, że obecnie nie mamy systemowej polityki dotyczącej zmiany klimatycznej. Polityka prowadzona tak jak zwykle nie pozwoli nam poradzić sobie z problemami, przed którymi stajemy, a recepty przedstawiane przez tych, którzy obecnie najczęściej rzucają wyzwanie konwencjonalnej polityce – ruch ekologiczny – są już u źródła skażone.

zmiany_klim_pah„Zmiany klimatyczne – impas i perspektywy. Punkt widzenia krajów globalnego Południa”. Niniejsza publikacja to zbiór artykułów autorów pochodzących z krajów globalnego Południa. Prezentują oni swoje doświadczenia, opinie i postulaty dotyczące rozwiązań w międzynarodowej polityce klimatycznej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s