21 września – People’s Climate March

21 września. To był globalny dzień działania! Marsze dla klimatu na całym świecie, ale nie tylko marsze – happeningi, przejazdy rowerowe, pokazy filmów, medytacje. W sumie ponad 2600 wydarzeń (w linku zdjęcia z głównych akcji). To największa mobilizacja na rzecz klimatu w historii. Ludzie, którzy wyszli na ulice chcieli pokazać światowym liderom/kom politycznym, że ludzie na całym świecie chcą czystej energii i zostawienia paliw kopalnych pod ziemią.

W Nowym Jorku, gdzie był największy marsz, wyszło na ulice koło 400 000 ludzi. Tu pod linkiem kryje się trochę zdjęć z tego wydarzenia. Diana i Monia, członkinie naszej sieci, brały udział w Marszu. Diana, która reprezentuje europejskie organizacje pozarządowe, weźmie też udział w szczycie ONZ. Newsy zamieszczaliśmy na bieżąco na profilu Klimatycznej na Facebooku, a tutaj znajdziecie tekst Diany z opisem wydarzeń w NYC.

Michalina brała udział w akcji w Berlinie, gdzie na ulice wyszło 5 tysięcy ludzi. Ludzie bawili się ze słuchawkami na uszach na silent disco. Na zdjęciu Marks i Engels ogłaszają, że nie będzie więcej inwestycji w węgiel, ropę i gaz.

Ale i u nas się działo! W Warszawie udało się nam przeprowadzić kilka akcji:

– Wstążka dla klimatu (The Climate Ribbon) – na niej ludzie pisali czego nie chcą stracić w związku ze zmianami klimatu. Jednym z haseł, które najbardziej nas ujęło było: „pszczoły, pomidory i miłość w moim ogrodzie”. Wszystkie wstążki powiesiliśmy na drzewie na placu na Rozdrożu. Ludzie jeszcze długo po zakończeniu akcji podchodzili i dowieszali swoje.

Przywołanie Kapitana Planety! Od godziny 10 wzywaliśmy Kapitana Planetę w różnych miejscach na całym świecie. W akcję poza nami włączyli się Klimatyczni/e Ambasadorowie/ki oraz pracownicy/czki ClientEarth. Dzięki za wsparcie!

 

 

Na placu Zamkowym w Warszawie planetarianie wyposażeni w różne energie: ziemi, słońca, wiatru, wody i serca wraz z zebranymi ludźmi (około 30 osób) przywoływali Kapitana Planetę. Dzięki zjednoczeniu mocy Kapitan Planeta pojawił się na placu i przypomniał zebranym osobom, że 70% Polaków i Polek preferuje energię z odnawialnych źródeł (za IPSOS).  Cała grupa miała też okazję przejść po Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie robiąc uliczny happening. Więcej zdjęć na facebooku.

Więcej w #61 Zielonym Pudelku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s