Zostało 50 dni do rozpoczęcia negocjacji klimatycznych: Polska i jej Truciciele

Już jutro ważny punkt orientacyjny w odliczaniu do COP19, kolejnej rundy negocjacji klimatycznych. zostanie zaledwie 50 dni do rozpoczęcia dwutygodniowej konferencji w Warszawie. Delegacja UKYCC przygotowuje się do tego wydarzenia już do maja, ale wydaje się, że przygotowania ze strony polskiej Prezydencji pozostawiają wiele do życzenia.

facepalm-300x250

W zeszłym tygodniu polscy organizatorzy opublikowali swoje oczekiwania w związku z tegorocznym szczytem – nie były one zbyt imponujące. Wystartowała też oficjalna strona koferencji, która zwiera kilka rażących informacji na temat zmian klimatu.

COP19screenshot

Podczas negocjacji klimatycznych ONZ, delegaci z całego świata negocjują naszą przyszłość. Jeśli nie podejmiemy pilnych i ambitnych działań, to właśnie dzisiejsza młodzież i przyszłe pokolenia będą się zmagały ze skutkami tej bierności. Negocjatorzy mają zaledwie dwa lata, żeby wypracować sensowne porozumienie klimatyczne, które musi być gotowe i zostać podpisane przez wszystkie kraje w 2015 roku. Nie możemy pozwolić sobie na tracenie w Warszawie czasu na mizerne oczekiwania i korporacyjnych lobbistów.

Poniżej znajdziecie nasz przekaz do polskiego ministra środowiska i przewodniczącego negocjacji podczas COP19, Marcina Korolca, w którym podpowiadamy jak położyć dobre podwaliny pod bardziej obiecujące postępy, których świadkami możemy być w listopadzie.

Drogi Marcinie,

Do rozpoczęcia negocjacji klimatycznych zostało tylko 50 dni, a Brytyjska Młodzieżowa Koalicja Klimatyczna (UKYCC) ma kilka spraw do obgadania.

“Czy ludzie mają wpływ na zmiany klimatu?”

Na oficjalnej stronie COP19 piszesz: “Zmiany klimatu to naturalny proces, który występowały już wiele razy w historii Ziemi”

UKYCC mówi: Nie czekaj do czwartego punktu na to, żeby wspomnieć o aktywności człowieka! To jest mylące i podważa naturę problemu, któremu musimy stawić czoła – to własnie ludzkie postępowanie prowadzi do destabilizacji klimatu, z którą mamy dzisiaj do czynienia.

“Co można zrobić w kwestii zmian klimatu?”

Ty piszesz: Zakręć kran podczas mycia zębów i drukuj na obu stronach papieru.

UKYCC mówi: Zmiany na małą skalę nie pozwolą nam osiągnąć zmiany społecznej, która może zapobiec katastrofalnym zmianom klimatu. Indywidualne zachowania są ważne, ale wyzwania, z którymi się mierzymy wymagają odważnych działań ze strony rządów. Unia Europejska powinna być liderem w podejmowaniu ambitnych działań, żeby pokazać reszcie świata, że to może – i musi – zostać zrobione. Trwanie Waszego premiera w gonitwie za rozbudową przemysłu węglowego kosztem lokalnych społeczności prowadzi do czegoś wręcz odwrotnego.

Zrób porządek ze sponsorami

Piszesz: “Reprezentanci globalnych biznesów i przemysłu muszą być aktywnie włączeni w negocjacje klimatyczne”. COP19 jest sponsorowany przez ArcelorMittal Poland SA, ALSTOM Power Pty Ltd, BMW Group Poland , Emirates, EUROPRESEE Poland Ltd., General Motors Poland Ltd., Grupa LOTOS SA, LeasePlan Fleet Management (Poland), PGE Polish Energy Group i Linie Lotnicze LOT .

UKYCC mówi: Na liście znajdują się firmy wydobywające węgiel, linie lotnicze, przedstawiciele przemysłu ciężkiego, wytwórcy brudnej energii, jeszcze więcej linii lotniczych i producenci samochodów. Czy te firmy naprawdę podejmują ambitne działania na rzecz klimatu? Pozwalasz na to, żeby ich marki znalazły się w jednym rzędzie z działaniami na rzecz ochrony klimaty, podczas gdy ich zanieczyszczenia i żądza zysku działają na przekór tym ideałom. Potrzebujemy uczestników, którzy uczestniczą w znajdowaniu rozwiązań i prowadzą świat w stronę niskoemisyjności. “Business as usual” znaczy dzisiaj to samo co katastrofa klimatyczna.

Dowody nie dają nam wielu podstaw do optymizmu względem Twoich planów na COP19, ale nadal jest jeszcze czas, żeby odwrócić bieg rzeczy. Negocjujecie naszą przyszłość. Prosimy, wykorzystaj mądrze te 50 dni, które nam jeszcze zostały.

Nie możemy się doczekać produktywnego czasu, który spędzimy w Warszawie,

Brytysjka Młodzieżowa Koalicja Klimatyczna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s