Zmiany klimatu vs. Miasto – debata na Zielonym Jazdowie

Piątek, 6.09.2013 – debata

19.30 – 21.00 Globalne problemy – lokalne rozwiązania: Zmiany klimatu vs. miasto

Zmiany klimatu zachodzą nie tylko na krańcach naszego świata – w krainach „wiecznego” lodu – ale i bliżej nas. Coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe wpływają bezpośrednio na codzienne życie. Miasta świadome współodpowiedzialności za globalne zmiany klimatu starają się redukować emisje gazów cieplarnianych.

zielony_jazdow

Miasta rozwijają transport publiczny, budownictwo energooszczędne, dbają o tereny zielone. Ograniczają ślad klimatyczny, przygotowują do nadchodzących zmian, co jednocześnie wspiera konkurencyjność gospodarki i jakość życia mieszkańców i mieszkanek. Równocześnie działania, które przeciwdziałać mogą tym procesom bądź ograniczać ich skutki, mogą i wręcz muszą być podejmowane na wszystkich poziomach: konieczne są konkretne ustalenia międzynarodowe, skłaniające państwa do ambitnych działań, co też przekłada się na szereg aktywności podejmowanych regionalnie, lokalnie i jednostkowo. Często to właśnie oddolne inicjatywy są dużo skuteczniejsze niż polityka na wysokim szczeblu.

W jaki sposób zmiany klimatu wpływają na naszą codzienność w mieście? Jakie rozwiązania proponuje Warszawa? Jak możemy zaangażować się polityki Warszawy w obszarze ochrony klimatu, a jak miasto włącza mieszkańców i mieszkanki w swoje działania? Debatę otworzy Leszek Drogosz omawiając lokalny aspekt wyzwań oraz ekologiczne inicjatywy i działania stolicy, które jest jednym z liderów polityk klimatycznych w naszym kraju, a także ma bogate doświadczenia we włączaniu mieszkańców w tę tematykę. Dariusz Szwed przedstawi koncepcję Zielonego Miasta – zaangażowanego w kompleksową realizację ambitnych celów na rzecz poprawy stanu środowiska i zrównoważonego rozwoju – oraz perspektywę kobiecą na problematykę klimatyczną w szczególności na poziomie lokalnym. Kuba Gogolewski opowie o pomysłach i inicjatywach młodych w Warszawie na rzecz wspierania zrównoważonej polityki klimatycznej.

Leszek Drogosz – Dyrektor Biura Infrastruktury w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy, Przewodniczący Zespołu ds. wdrażania „Planu działań na rzecz zrównoważonego zużycia energii dla Warszawy w perspektywie do 2020 roku”.

Dariusz Szwed –  działacz społeczny, ekonomista, promotor koncepcji „demokracji energetycznej”, fundator i przewodniczący Rady Programowej Zielonego Instytutu. Współautor publikacji m.in.: „Zielone Miasto Nowej Generacji”, „Zrównoważony rozwój metropolii Silesia”, „Zielony Nowy Ład w Polsce”, „Zalecane kierunki zmian wzorców konsumpcji i modeli produkcji sprzyjające strategii trwałego, zrównoważonego rozwoju”.

Kuba Gogolewski – koordynator ds. energii CEE Bankwatch Network/ Polska Zielona Sieć, z wykształcenia ekonomista, zaangażowany w działania Polskiej Młodzieżowej Sieci Klimatycznej. Zajmuje się energetyką, szczególnie węglem i innymi paliwami kopalnymi.

Moderacja: Katarzyna Ugryn, koordynatorka programu „Energia i klimat” w Fundacji im. Heinricha Bölla

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s