WĘDROWNA GLOBOTEKA – dołączysz?

Fundacja dla Somalii rozpoczyna realizację projektu „Wędrowna Globoteka”, w ramach którego specjalnie przygotowany wielokulturowy zespół edukatorów odwiedzi 4 szkoły w podwarszawskich miejscowościach, organizując w każdej z nich Dzień Edukacji Globalnej. Dołącz do nas jako Żywa Książka lub wolontariusz!

Image

PO CO?

Ideą Wędrownej Globoteki, jak i innych działań z zakresu edukacji globalnej, jest uwrażliwianie młodych ludzi na globalne współzależności i zapoznanie ich z  wyzwaniami i problemami współczesnego świata (takimi jak te, na które zwrócono uwagę w Milenijnych Celach Rozwoju), kształtując wśród nich postawy sprzyjające ich rozwiązywaniu, a także postawy otwartości na różnorodność kulturową świata.  Chcemy inspirować uczestników Dni Edukacji Globalnej do dziwienia się światem i jego złożonością, oraz do refleksji nad globalnymi skutkami ich codziennych wyborów konsumenckich i stylu życia.

JAK?

Każdy Dzień Edukacji Globalnej składał się będzie z:

a)      podróży wesołym autobusem PKS do miejsca przeznaczenia

b)       spotkania w formie żywej biblioteki  (tu dobry filmik pokazujący, jak działa ta formuła http://www.youtube.com/watch?v=O7UQnTlkVc8&feature=youtu.be), w której księgozbiorze znajdzie się:

– 4 imigrantów z krajów Azji i Afryki

– 2 ekoambasadorów: osób, które zawodowo/naukowo/hobbistycznie zajmują się dziedzinami takimi jak sprawiedliwy handel, ubóstwo, zasoby wody, źródła energii i efektywność energetyczna, zmiany klimatu i polityka klimatyczna, a przy tym przekłada się to na ich styl życia i codzienne wybory. Mogą być to też osoby, które np. w przeszłości uczestniczyły w konferencji COP i chciałyby opowiedzieć o tym doświadczeniu.

Żywe Książki zostaną wcześniej przeszkolone i opracują swoje „streszczenie”, na podstawie którego Czytelnicy będą mogli wybierać je z katalogu. Uczniowie  odwiedzanych szkół będą mogli porozmawiać z nimi jeden na jeden przy soczku/herbacie i ciasteczku i zadać nurtujące ich pytania. Nad porządkiem w Bibliotece czuwał będzie Bibliotekarz-koordynator oraz wolontariusze (w razie potrzeby zajmujący się też tłumaczeniem angielsko-polskim Książek-cudzoziemców).

c)      obiadu dla zespołu Globoteki, który pozwoli na regenerację sił

d)      krótkiej gry terenowej „Globotropiciele”, która składać się będzie z 6 stacji. Poszczególne zadania będą od uczestników gry, startujących w 4-5 osobowych drużynach, wymagały „wytropienia” tego, jaki związek z problemami globalnymi oraz z codziennością w innych krajach ma ich własna codzienność. Zadania będą nawiązywać do codziennych czynności i dotyczyć określonych kręgów tematycznych (transport/ wybór środka transportu i emisyjność; ubiór/ decyzje konsumenckie a łamanie praw człowieka; zakupy spożywcze i przygotowane posiłku a marnowanie jedzenia i żywnościokilometry; higiena osobista i zużycie wody a zasoby wodne na świecie, rozrywka i zużycie energii elektrycznej a źródła energii; nauka i dostęp do szkolnictwa w krajach Globalnego Południa). Grę przeprowadzą członkowie zespołu Globoteki.

KOGO POTRZEBUJEMY?

A)     Żywych Książek – ekoambasadorów

Pożądane cechy:

– wiedza z obszaru (nawet bardzo niszowego), powiązanego z globalnymi wyzwaniami ekologicznymi/społeczno-ekonomicznymi.

– aktywność w organizacji o profilu ekologicznym lub zajmujących się problematyką praw człowieka, fair trade, zrównoważonego rozwoju etc.

– umiejętność, a przede wszystkim chęć prostego, klarownego i obrazowego opowiadania o wybranym zagadnieniu z perspektywy historii swojego własnego życia (o tym, dlaczego się nim zajmujesz, dlaczego jest dla Ciebie ważne etc.)

Słowem, chodzi nam o Ciebie jeśli np. zajmujesz się energią odnawialną, brałeś/aś udział w COP, śledzisz negocjacje klimatyczne z zapartym tchem, jesteś ekspertem od recyklingu i upcyklingu, wiesz wszystko o etycznych kosmetykach/etycznej modzie, zbierałeś/aś żywność dla Banku Żywności, protestowałeś/aś przeciwko nieetycznemu zachowaniu firm, których jesteś klientem albo w jeden z 100000 innych możliwych sposobów zmieniasz swoje życie pod wpływem świadomości istnienia globalnych problemów i powiązań.

Obowiązki:

-udział w szkoleniu w II połowie września (termin do ustalenia, weźmiemy pod uwagę dostępność czasową uczestników), czas trwania – ok. 6 h.

Ramowy program szkolenia jest następujący:

1. Idea Żywej Biblioteki

2. Oczekiwania i obawy w związku z udziałem w projekcie

3. Aspekty organizacyjne Żywej Biblioteki oraz Regulamin; rola poszczególnych osób w Żywej Bibliotece

4. Tworzenie tytułów i opisów Książek przy wykorzystaniu rożnych metod grupowych i indywidualnych

5. Próbna Żywa Biblioteka (wzajemne rozmowy uczestników szkolenia)

6. Jak radzić sobie z sytuacjami trudnymi podczas Żywej Biblioteki?

– deklaracja udziału w min. jednym Dniu Edukacji Globalnej (z 4 zaplanowanych). Odbędą się one w II poł. Października oraz w listopadzie, w dni robocze. Co najmniej jeden odbędzie się podczas Tygodnia Edukacji Globalnej (18-24.11). Ostateczne daty ustalimy we wrześniu biorąc pod uwagę preferencje odwiedzanych szkół oraz członków zespołu

– uczestnictwo w spotkaniach ewaluacyjnych po Dniach Edukacji Globalnej.

Korzyści:

– wynagrodzenie 150 PLN brutto za udział w jednym Dniu Edukacji Globalnej (umowa o dzieło)

– fantastyczna koszulka Wędrownej Globoteki

– pokryte kosztów podróży wesołym autobusem oraz obiadu i smakołyków wszelakich w trakcie Dnia Edukacji Globalnej (oraz możliwość odwiedzenia części Mazowsza, w których Wasza noga jeszcze nie postała)

– możliwość zainspirowania swoim stylem życia/poglądami przyszłości narodu J

B)      Wolontariuszy

Pożądane cechy:

– znajomość j. angielskiego w stopniu umożliwiającym tłumaczenie ustne rozmów z Żywymi Książkami

– ciekawość świata i otwartość

– dyspozycyjność w dniach wydarzeń.

Obowiązki:

-udział w szkoleniu w II połowie września (termin do ustalenia, weźmiemy pod uwagę dostępność czasową uczestników), czas trwania – ok. 6 h (ramowy program szkolenia jak wyżej).

– deklaracja udziału w min. jednym Dniu Edukacji Globalnej (z 4 zaplanowanych). Odbędą się one w II poł. Października oraz w listopadzie, w dni robocze. Co najmniej jeden odbędzie się podczas Tygodnia Edukacji Globalnej (18-24.11). Ostateczne daty ustalimy we wrześniu biorąc pod uwagę preferencje odwiedzanych szkół oraz członków zespołu. Podczas wydarzeń do obowiązków wolontariuszy należeć będzie przeprowadzenie elementów gry terenowej wg. otrzymanych instrukcji, tłumaczenie rozmów z niepolskojęzycznymi Książkami Żywej Biblioteki i wsparcie koordynatora w sprawach organizacyjnych

– uczestnictwo w spotkaniach ewaluacyjnych po Dniach Edukacji Globalnej.

Korzyści:

– fantastyczna koszulka Wędrownej Globoteki

– pokryte kosztów podróży wesołym autobusem oraz obiadu i smakołyków wszelakich w trakcie Dnia Edukacji Globalnej, oraz możliwość odwiedzenia części Mazowsza, w których Wasza noga jeszcze nie postała

– w razie potrzeby –zaświadczenie o odbytym wolontariacie, możliwość zaliczenia w tej formie praktyki studenckiej

Tu jest Ankieta, za pośrednictwem której można zgłosić swoją chęć dołączenia do zespołu. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 25 sierpnia! Pytania można kierować na adres alerinne@gmail.com.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s