Spotkanie „Klimat dla rozwoju” w MŚ

W czwartek 4 lipca w siedzibie Ministerstwa Środowiska odbyło się pierwsze spotkanie w ramach inicjatywy „Klimat dla rozwoju”. Jej celem jest określenie wspólnego stanowiska różnych środowisk ws. polityki klimatycznej przed listopadowym COP19. Jan reprezentował Sieć na tym spotkaniu.

mos cop19


Moderatorem cyklu debat jest Dyrektor Sustainability w PwC, Irena Pichola. Już na wstępie przedstawiła ona zasady prowadzenia dialogu w oparciu o  csr-owy „standard AA1000”, który zakłada „przejrzystość procesu, reprezentatywność interesariuszy, poufność i otwartość”.

Zaproponowana przez organizatorów formuła prowadzenia dialogu z interesariuszami jest niewątpliwie czymś nowym. Świat biznesu reprezentują organizacje pracodawców i przedsiębiorców (Lewiatan, Business Centre Club, Pracodawcy), przedstawiciele energetyki i przemysłu, a także izby gospodarcze. Oprócz tego zaproszeni to organizacje pozarządowe, firmy kosultingowe i miasto st. Warszawa. W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele UNDP, WWF, Green Cross, Instytutu na Rzecz Ekorozwoju oraz Demos Europa.

Ze strony administracji państwowej w debacie udział wzięli minister środowiska Marcin Korolec, wiceminister Beata Jaczewska, kierujący polskim zespołem negocjacyjnym Tomasz Chruszczow, oraz dyrektor departamentu zrównoważonego rozwoju MŚ, Jacek Mizak. Na początku obecny był także sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński.

Spotkanie trwało 3 godziny. Część uczestników wypowiedziała się na temat podejmowanych działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu oraz wskazała czego spodziewa się po nawiązanym dialogu i negocjacjach w trakcie COP19. Zgodnie z przewidywaniami najchętniej i najdłużej mówili firmowi specjaliści od CSR oraz przedstawiciele przedsiębiorców i przemysłu. Głos zabrali też przedstawiciele resortu środowiska. Prezentacja Tomasza Chruszczowa, szefa zespołu negocjacyjnego nie pozostawia wątpliwości: mamy problem i trzeba działać. Należy jednak zaznaczyć, że zdaniem ministerstwa największe wysiłki (i środki) muszą zostać skierowane na adaptację do zmian klimatu. T.Chruszczow i J.Mizak pokazują  dostępne dane i szacunki na kolejne lata: pokrywanie strat spowodowanych przez ekstremalne zjawiska pogodowe kosztują za dużo, a będą jeszcze więcej. „Adaptacja to jest ten filar, który musimy umacniać.”

W kontekście dążeń do osiągnięcia globalnego porozumienia stanowisko ministra środowiska nie napawa optymizmem. Marcin Korolec powiedział, że nasza polityka klimatyczna musi uwzględniać to, że polska gospodarka jest jedną z najbardziej nasyconych węglem. Twierdzi, że po okresie bierności i przyjmowania polityki innych krajów jako swojej, nadszedł czas sformułować własne zasady. W swoim wystąpieniu minister tradycyjnie już podkreślił ogromne osiągnięcia Polski w dziedzinie redukcji emisji. Mam wrażenie, że ten ‚mit założycielski’ polskiej polityki klimatycznej jeszcze bardziej ogranicza wyobraźnię i paraliżuje działania niż popularne i przywoływane przy najróżniejszych okazjach wspomnienia o Bitwie pod Grunwaldem albo zremisowanym w 1973 roku meczu na Wembley.

W reakcji na wciąż pojawiające się przy okazji podobnych dyskusji argumenty natury ekonomicznej (wzrost gospodarczy, zatrudnienie), złożyłem postulat włączenia do dialogu przedstawiciela Rady Gospodarczej przy Premierze RP. Podczas spotkania z wielu stron można było bowiem usłyszeć, że potrzebujemy przede wszystkim gospodarki, która zarobi na adaptację do zmian klimatu. Skoro przeszkodą na drodze do globalnego porozumienia jest rachunek ekonomiczny, to – choć brzmi to może absurdalnie – nie widzę lepszego i bardziej kompetentnego partnera do rozmowy o klimacie i COP19 niż Rada Gospodarcza.

Pod koniec spotkania pojawiły się opinie, że taka formuła dopuszcza zbyt szeroki zakres tematyczny. Zgłoszono pomysły podziału na grupy tematyczne albo sektorowe i wygląda na to, że kolejne spotkania będą prowadzone według pierwszego z proponowanych modeli.
Organizatorzy zapowiedzieli, że wszystkie materiały i nagranie audio mają zostać niebawem udostępnione. Ma również powstać narzędzie komunikacji między uczestnikami. Do tego czasu zbieraniem wszystkich komentarzy i pomysłów zajmuje się dyrektor departamentu zrównoważonego rozwoju mś, pan Jacek Mizak.
———

Jan CHUDZYŃSKI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s