Global Power Shift

Global Power Shift, zjazd ponad 500 aktywistów ze 134 krajów, który odbył się w Stambule pod koniec czerwca, to kolejny krok na drodze ku “zmianie źrodła zasilania” decyzji politycznych, procesów społecznych i przepływu finansów. Wszystko po to, żeby odejść od paliw kopalnych na rzecz rozwiązań, które dają nadzieję na bezpieczną przyszłość.

logo

Już od niemal 4 lat lokalne Power Shifty odbywają się w najróżniejszych zakątkach całego świata. Wszystko zaczęło się od grupy studentów i ich profesora, Billa McKibbena, na uniwersytecie w Berkeley. Wspólnie postawili na zdrowy rozsądek i zaczęli promować jedną, bardzo istotną liczbę  – 350 ppm. Według Jima Hansena, naukowca z NASA, 350 częsteczek CO2 na milion cząsteczek powietrza to poziom, dzięki któremu uda nam się utrzymać zmiany klimatu na bezpiecznym poziomie, a globalna temperatura nie wzrośnie o więcej niż 2°C. Aktualnie poziom, z którym się borykamy to 400 ppm. Twórcy 350.org zaprosili ludzi z calego świata do tego, żeby tego samego dnia zorganizowali wydarzenie wokół tej jednej liczby. W 181 krajach na świecie grupy ludzi lub pojedyncze osoby ruszyły do działania. Tak było 29 paździrnika 2009 roku, na kilka tygodni przed szczytem klimatycznym COP15 w Kopenhadze.

banerOd tamtego czasu sporo się wydarzyło i rośnie wiara w to, że własnie my, członkowie oddolnych inicjatyw, jesteśmy przekładnią, ktora pozwoli nam w końcu ruszyć w przyszłość. Grupy aktywistów na całym świecie organizują lokalne Power Shifty, min. w Szwecji czy w Australii, ale to wciąż za mało. Właśnie dlatego pod koniec czerwca odbył się Global Power Shift, który zgromadził aktywistów z całego świata – z ponad 500 uczestników GPS dwie trzecie to mieszkańcy krajów globalnego Południa, największego źródła energii do zmian.

Pakując plecak czy walizkę na GPS żadne z nas do końca nie wiedziało, czego się spodziewać po tygodniu, który mieliśmy wspólnie spędzić w Stambule. Już po pierwszych godzinach na miejscu bylo jasne, że nie uda nam się porozmawiać ze wszystkimi, ani nawet znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania, z którymi przyjechaliśmy – tak dużo działo się wokół nas. Ze względu na COP19 oczy dużej części świata są zwróone na Polskę, chcieliśmy więc zdobyć jak najwięcj inspiracji i informacji, które pomogą nam wykorzystać to momentum.

pacificTydzień rozpoczął się dla nas od sesji plenarnej, w trakcie której wojownicy i wojowniczki z wysp Pacyfiku w bardzo wizualny sposób przypomnieli nam, po co tak naprawdę zebraliśmy się w Stambule. Nawet jeśli uda nam się utrzymać wzrost temperatury poniżej 2°C, niektóre z tych wysp znikną z mapy, ich rdzenni mieszkańcy stracą swoje domy, miejsca pochówku przodków i źródło swojej tożsamości i kultury. Wojownicy z 14 spośród tych wysp nagrali wideo, w którym stanowczo mówią, że nie toną, ale walczą. Szlachetność bijąca z ich twarzy i wyprostowanych sylwetek była wzruszająca i inspirująca zarazem – tę walkę toczymy wspólnie! Każdego kolejnego dnia można było poznać historie osób, które swoją energią i kreatywnością tworzą przyszłość. Osobno jesteśm kroplami, ale wspólnie tworzymy ocean. Nie ten, ktory zagraża mieszkańcom wysp Pacyfiku, ale ten, który jest źródłem życia na Ziemi.

Na co dzień pracowaliśmy w grupach: Diana i Kuba zgłębiali techniki akcji bezpośrednich, Justyna dowiedziała się więcej na temat kampanii internetowych, Rafał zbierał informacje z zakresu prowadzenia polityki, Zuza ćwiczyła swój aktywistyczny mięsień artystyczny, a Marta siedziała w temacie komunikacji. Oprócz sesji poświęconych poszczególnym tematom mieliśmy też szansę spotykać się w grupach regionalnych, czyli w naszym przypadku wśród innych uczestników z Europy. Wkrótce właśnie te spotkania okazały się najistotniejszą częścią programu, gdyż nieczęsto nadaża się okazja do dyskusji na żywo w tak mocnej grupie. Rozmawialiśmy sporo o negocjacjach klimatycznych, ktore już niedługo odbędą się w Warszawie, o tym, jakie są oczekiwania, szanse i mozliwości związane z tym wydarzeniem. Wiele osób już planuje swój listopadowy pobyt w Warszawie i z chęcią włączy się w działania na miejscu. Nawet ci, którzy nie planują pojawić się w tym czasie w stolicy, myślą o akcjach solidarnościowych. Pojawiły się pomysły na kampanie, marsze, happeningi… więcej wkrótce.

fight_coalkumi_christiana

Oprócz nieustających dyskusji naszą uwagę pochłaniały panele dyskusyjne (min. inspirujący “Walcz z węglem i wygraj!”, podczas ktorego usłyszeliśmy świadectwa ludzi stawiających opór przemysłwi wydobywczemu w Azji i w Europie), sesje prowadzone przez samych uczestników, tzw. roots camp, czy spotkanie z Christianą Figueras, sekretarz Ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu oraz z Kumim Naidoo, dyrektorem Greenpeace.

demo

Wzięliśmy też udział w marszu przeciwko budowie 57 nowych elektroni weglowych w Turcji – w ten sposób wsparliśmy ruch obywatelski, który już od 5 lat domaga się zdecentralizowanych źródeł energii w rękach społeczności.

Nagrania z panelów mają pojawić się na stronie 350.org już wkrótce, ale za to materiały z warsztatow są dostepne już teraz: http://workshops.350.org/.

Teraz czeka nas najciekawsze zadanie, czyli organizacja lokalnego Power Shifta. We wszystkich krajach, które były reprezentowane w Stambule, odbedą się kilkudniowe wydarzenia, łączące w sobie element edukacyjny i akcyjny. Czas realizacji: od dzisiaj do wiosny 2014 roku. To duże wyzwanie, ale już wiemy, że możemy liczyć na wsparcie. Co raz lepiej rozumiemy też, jak ważne jest to, co wspólnie robimy. Nie jesteśmy tylko pokoleniem, w którym każdy przeczytał Harrego Pottera – jesteśmy pokoleniem, które zmienia zasady gry i kształt przyszłości. To zadanie jest w naszych rękach i w zakresie naszych możliwości.

W Global Power Shifcie naprawdę wzięło udział ponad 500 osób ze 134 krajów świata. Wiele z nich już dziś naprawdę doświadcza skutków zmian klimatu. Wszystkie te osoby naprawdę chcą zmienić źródło zasilania otaczającego nas świata. Każda i każdy z nas naprawdę może stać się częścią rozwiązania. Naprawdę.

zdjęcia: Zuzanna Naruszewicz

2 thoughts on “Global Power Shift

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s